ČLÁNKYOSTATNÍ

ROZHOVOR S RADKEM VENCLEM

Radek Vencl je také jeden ze zakladatelů spolku FANCLUBHCHK 2007. Byl druhým předsedou po Pavlu Arnoštovi s kterým jsme si povídali minule. Radek Vencl byl skutečně u zrodu a na začátku fanklubu. Byl hnacím motorem sdružení, dnes je už ve fanouškovském důchodu a občas pomáhá s tvorbou grafiky pro web a UM.

 

Ráďo, začnu stejně jako u Pavla Arnošta…… kdy ty ses poprvé dostal v Hradci na hokej a vlastně jak se to vše seběhlo? Pamatuješ si to?

Já budu dělat rozhovor? 😀 Tak určitěéé 😀 … Hele Libore na hokej jsem začal chodit s tátou. To bylo nějak za Husáka 😀 Druhý den jsem ve školce podával report, kterej asi ani nikoho nezajímal. Takže asi tak. Pamatuju si na ledě pány Řeháka, Melounka, Smitku, Kopřivu, Crhu a další a další. Lecos člověk pamatuje. Odkoupení licence od Šumperka, v hledišti se tenkrát mávalo žlutými a červenými papíry s nápisy Hradec, pamatuju i sezónu 93/94. To jsem tenkrát již pracoval a jezdil po republice jako řidič. Byla to sranda sttíhat zápasy. Jinak neříkám, že jsem chodil stabilně, to ne, ale hradeckej hokej mě provází od malička.

Příjde mi ,že je nejvyšší čas dělat tyto vzpomínkové rozohovory,jelikož ta naše pameť dostává pěkně zabrat. (hlavně o víkendu) Souhlasíš?

Jo no. Ono je potřeba občas vyhlásit sanitární den.

Jak si pamatuješ Ty, začátky FC???

To se ptáš Ty mě? Ty si to nepamatuješ? 😀 Libore, Ty jsi fanouškovská legenda. Ty deset let bydlíš na zimáku. Nebo ne? (autor odpoví jindy 🙂 ) Já jsem rád, že jsme do toho tenkrát šli, udělal bych to znova. Vzpomínám, jak jsem nesměle oslovil Jardu Beránka z Teplý buchty skrze hymnu. Klaplo to. Chtěli jsme udělat občanský sdružení a ono to klaplo a funguje to do dneška.

Jak jsi to tenkrát vnímal?? (ve smyslu že někomu něco bereš( Urminskýmu) a nebo prostě to pro tebe byla hotová věc,že to musíš udělat abychom se někam posunuli)

V tý sezóně 2006/07 se tenkrát Roubasova družina splašila a Lvi vévodili první lize. No a nám přišlo, že fanklub nežije. Chtěli jsme jako fanoušci víc. Oslovili jsme proto vedení neoficiálního tábora a nabídli jsme pomoc. Nechtěli jsme někomu něco brát nebo někoho odněkud vyhazovat. Tohle chci po těch letech znovu zopakovat. Zkrátka jsme cítili, že je potřeba udělat oficiální sdružení, udělat transparentní sdružení, které bude pracovat s příspěvky členů, s možnými dary atd atd. Chtěli jsme web fanklubu, organizovat nějaký ten výjezd. Dneska to každému možná přijde normální, ono ale nebylo. Měli jsme tenkrát stejné ambice jako klub. Začal se skloňovat výraz extraliga, o klub měla zájem média, možná na objednávku, nevím. Každopádně lidi začali na hokej chodit. Všichni byli v očekávání co se stane. Co se stalo víme všichni. Nic. A zájem fanoušků klesal. Fanclub však stále věřil a žil dál. Základna se měnila, ale jádro zůstávalo. Zkrátka sešla se silná sestava, která to držela při životě. A ještě drží bych řekl.. Tohle nebylo o jedinci. A hele je to tvl deset let! Nebo bude v březnu 2017.

Fanklub se rozjel a mě tenkrát přišlo že jsi tomu obětoval docela dost( rodina,práce)….. Asi Vás to doma hodně ovlivňovalo,ne?

Jo no. Mám tolerantní ženu, takže to šlo. Ona ta naše návštěva tady je tak nějak o kompromisu celkově.

Vím,že jsi s sebou brával oba své syny, brali to v pohodě, bavilo je to?

To se zeptej jich. Myslím, že jo. Bylo to tak nějak pudové. Buď „pudeš nebo nepudeš“.

Tenkrát jsi měl FC na prvním místě. Chtěl jsi aby bylo vždy po tvém. Byl jsi dost nekompromisní a tvrdej. Každýmu to ale nevonělo,že?

Asi. Jsem takovej, jakej jsem. Neřeším to. Musíš jít svoji cestou. Těžko se zavděčíš všem.

Vím že jsi míval spory s klukama ze Stračova, Sayxem,Bluesem…… z dnešní pohledu Ti to příjde spíš úsměvné nebo tyto neshody stále žijí???

No vidíš, že si něco pamatuješ. Hrabat se v minulosti nemá žádný význam. Ty musíš koukat dopředu. Tenkrát nám to krásně šlapalo a všichni to chtěli mít vyšperkovaný. Každý to chtěl posouvat někam dopředu. Zkrátka co člověk, to názor. Tam to všechno pramenilo. Zapálený byli všichni. Já jsem v den zápasu přestal být funkcionář fanklubu. Zkrátka musíš fandit, musíš pít piva a tak. Hele tohle bych zase nějak neřešil. Je to pryč. Každopádně dělal bych to stejně i dneska.

Pak nastala doba před a po „PROTESTU“ jak ty jsi to tenkrát prožíval??

Prostest s rakví nastal v době, kdy jsem hokeji nevěnoval tolik času. Ten den jsem se ale dostavil, svíčku zapálil.

S odstupem času. Byl zbytečný nebo potřebný?

S odstupem času hodnotíš věci vždycky jinak. Tenkrát to bylo potřeba. Lidi měli pocit, tak to udělali. Člověk se nesmí bát se ozvat. A pohledem dneška? Ale jo, bylo to potřeba 😀 Já jsem měl pocit, že se fanklub stával loutkou vedení klubu. Bylo to ve smyslu hele buď tohle nebo nebude tohle. Já už tenkrát ve fanclubu nebyl, ale vazby jsem měl a stále mám, a tohle byl prostě můj pocit. Byl to pro mě Den nezávislosti 😀

Pak se stal pro někoho zázrak v podobě příchodu MTF a pro někoho to je spíše neštastný příchod sponzora. Jak to vnímáš Ty?

Buď extraligu chceš nebo nechceš. Bez příchodu MTF bychom do kolotoče zvaného extraliga horko-těžko nastupovali. A že to kdesi na jihu zašlo, to je mi jedno. To je život. Všichni vzhlížíme k NHL jako ke vzoru, takže všichni přeberme i zvyklosti té soutěže. Pokud jsme u někoho lupiči licencí, tak on je chudák. Z rok nebo pět let budeme třeba taky koukat.

Pokud je mi známo tak na hokej ted už moc často nezajdeš. Není čas nebo nemáš chut??

Hokej mi přestal dávat potěšení a relax. Zbytečně to asi prožívám a to mi nedělá moc dobře. Uvalil jsem na sebe karanténu. 😀 Sleduji ho, přeji jen to nej. Nechci říkat fandím u TV, protože fandí se na zimáku.

Co by si FC popřál do dalších let?

Titul

Děkuji za rozhovor

autor: Libor Pytlík

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podívej se
Close
Back to top button