ČLÁNKYOSTATNÍ

ROZHOVOR S MICHALEM LUŇÁKEM

Další ze zakladatelů spolku FANCLUBHCHK2007. Byl u zrodu všeho podstatného a velice důležitým prostředníkem schůzek s tehdejším vedením hokejového klubu. Dlouholetý prezidnet FC a fanoušek co zažil od těch nejhorších dob až po dnešní extraligu.

 

Četl jsi již rozhovory s Pavlem Arnoštem a Radkem Venclem?? Překvapilo Tě v nich něco?

Samozřejmě, že jsem je četl. Ani bych neřekl, že mě něco překvapilo. Radka i Pavla znám dlouho a i když jsme spolu byli často v konfliktech, zejména v začátcích, tak jsem na 100% přesvědčený, že jsme to dělali pro to, aby to fungovalo a mělo to nějaký směr. Já jsem rád, že jsme to před deseti lety nedělali jen tak pro nic za nic a že FC funguje stále dál.

Jak si pamatuješ Ty začátky Fanclubuhchk2007??

Z mého pohledu byl vznik FC takovým logickým vyústěním situace, která byla. V té době tady byl takový polooficiální FC Radka Urminského a jeho členi nějak naříkali, na spíše nefunkčnost. Jelikož naše posádka auta (prakticky stále ve stejném složení) to vždy na cestě řešila, Radka napadla věc, založit nový FC. Radek byl hnacím motorem těch všech administrativních věcí a nezbytného papírování. On tím byl pohlcen a dával tomu kupu času. Já s tím pak tak nějak šel za panem Višňákem a tam se nám hned dostalo podpory. No a postupně to jelo, nabalovalo se to, byla první valná hromada (tuším v Alesandrii). První oficiální výjezdy, hymnu Radek zařizoval. Byla to na jedné straně docela zábava, ale taky docela zodpovědnost, protože nikdo z nás nechtěl, aby se o nás za měsíc říkalo, že to funguje jako ten „minulý“ FC

 

Jak si se vůbec ocitl na zimáku?? Pamatuješ svoje první fanouškovské krůčky v hledišti dnešní Fortuna areny??

 

Hele tohle si pamatuju přesně. V roce 85 jsem šel se strejdou na bruslení veřejnosti. Tehdy ještě na druhé ledové ploše, která nebyla zakrytá. Pak šup do haly přezout a měla přijít cesta domů. Jenže, já vyšel vestibulem se podívat, zda se něco neděje na ledě no a tam hrála nějaká mládež a já se rozhodl, že domů nepůjdu. Stejda mě honil po zimáku, zdárně jsem utíkal. Až šel z vrátnice volat domů mámě, která si pro mmě zašla. No co ti mám povídat, když přišla na zimák, docela to bolelo. Ale vedlo to k tomu, že druhý den jsem se strejdou šel na 1.ČNHL. No a už jsme prakticky nevynechali domácí utkání. Tyhle Hovorkové, Janečkové, na modré čáře Koniaryk (ten měl strašnou ránu) a v brance Melounkové s Bahníkama, na tom jsem vyrostl.

 

 

Ty už jsi měl odježděno před začátkem fanclubu dost výjezdů. Dnes je asi všechno kolem hokeje a diváckého servisu diametrálně jiné… v čem vidíš největší rozdíl??

 

No něco jsme pojezdili a pár zápasů jsme viděli Jen bych uvedl na pravou míru tvé označení, že jsem měl dost výjezdů. Výjezd pro mě je, že jedeš busem, jdeš do kotle a fandíš. Tak takhle jsem to měl jednou jedinkrát, tenkrát na Sarezu. (tam jsi byl pěknej 🙂 pozn autoraPak už mě Birkow do busu nikdy nevzal 😀 Hele stejně jako se mění hokej, mění se i fanoušci a styl fandění. Tenkrát bylo pár pokřiků, dnes je to kupa chorálů. Rozdíl je také v tom, na jakých zimácích se hraje. Pro hradeckého fanouška je největší změna nyní v tom, že je zde extraliga. To přivedlo na zimák kupu fanoušků, ale víš co mě těší nejvíc? Že když se podívám do kotle nad Birkowa, vidím tam ty stejný lidi, kteří tam byli před těmi deseti lety, to jsou fanoušci. Nepohrdám samozřejmě ani těmi, co přišli s extraligou, ale co občas člověk na zimáku zaslechne, nebo si přečte na DF, nad tím zůstává rozum stát.

 

Myslíš,že se práce s fanouškem vyvíjí správným směrem??

 

Tohle mi asi nepřísluší moc komentovat. Pod prací s fanouškem si představuju, co mu klub nabízí a umožní. O tom moc přehled nemám a musíte to posoudit Vy, co jste v dění jak to s klubem funguje. Samozřejmě vnímám nějaké akce klubu, ale mám trochu pocit, že by toho mohlo být více a že to tady máme čtvrtý rok stejné.

 

Prišlo odkoupení licence od Šumperka. Ten rok jsme soupeřili s Mladou Boleslaví a postoupit mohl jen jeden a Škodovka byla lepší.(pokud si to dobře pamatuju) Vnímal jsi to jako sázku na jistotu ze strany klubu?? Není škoda, že už jsme tenkrát nešli sportovní cestou??

 

Z mého pohledu to tenkrát byla nutnost zůstat v první lize. Vždyť klub se teprve stavěl na nohy, v kádru bylo 75% hráčů na hostování, mládež jsme spíš neměli než měli. A pustit se do třeba jednoročního dobrodružství a pak to odskákat, to už jsme přece jednou zažili a myslím, že to nikdo opakovat nechtěl. Vždyť tenkrát nevyhrát v té Třebíči, tak jsme tady ani teď žádný rozhovor Libore nedělali, nebylo by o čem. Nejlepší na tom všem bylo, že jsme si všichni mysleli, že se to v té Třebíči nějak udělá, ale s Moravou tenkrát nebyla řeč. Oni nás chtěli místo nedělních výletů do Čech poslat do Kraje, no naštěstí se to nepovedlo a vyhráli jsme. Tenkrát to bylo nekonečné čekání na výsledek. Přežili jsme a žijeme dál.

 

Na začátku FC byla řekněme veliká euforie, lidi jezdili, utvořila se parta možná i 30ti lidi, nikdo se moc neznal což časem odhalilo i pár překvapeni….. dalo se tomu nějak předejít ??

 

Tenkrát tomu nahrála Roubasova parta se skvělým Sašou v bráně. Dařilo se na ledě, každý chtěl být fanoušek 😀 Těch překvapeních pár bylo, ale jak říkal v rozhovoru Pavel, myslím si, že jsme to vyřešili dobře. V tomhle jsme byli nekompromisní, a i když to nebylo příjemné, museli jsme to řešit radikálně. Vem si, že 90% lidí bylo normálních, ale okolí tě pak hodnotí jako celek a těch 10% to vše zahodí. Navíc my jsme snad nikdy neměli nikde žádný konflikt (pokud nepočítáš Kometu, kde bylo konfliktní už jen to, že jsme tam přijeli) a pak derby na kopci, kde si jeden podnikatel myslel, že může být lepší než my. Ale to Vrchlabí bylo fajnový. Byli jsme tam vždy jako doma, klobáska se ti na tácek nevešla, luxus.

 

Pro mě jsi byl vždycky taková „šedá eminence“ té komunikace mezi klubem a FC. Měl jsi spoustu informací. Kdo,kde,jak, za kolik atd…. Není s odstupem času některé věci lepší nevědět?

 

Strašný označení 😀 Nebyl jsem sám, kdo věděl v té době víc než se smělo vědět. Pak byl problém v tom, co si kde mohl říct, napsat. Myslím že i ty sám víš, o čem mluvím, protože to trvá do dnes, kdy taky víte nějaké věci, které nemůžete nikde pustit, i když bys x-krát chtěl. Největší pravdu máš v konci tvé otázky, samozřejmě bych některé věci ani snad vědět nechtěl, či nepotřeboval. Byla doba, kdy to kazilo radost z hokeje.

 

Nevim sezonu ale byl tady jeden veliký moment,který si moc lidi už ani pamatovat nechce. Výjezd do Chrudimi. Pro nás tenkrát vrchol snažení kdy se udělaly v týdnu tři autobusy. Derby,nadrženost…..o to větší pak přišlo zklamání na ledě z evidetně odklouzaného zápasu s dosud nejasným pozadím….. máš to před očima nebo to je už všechno za náma..??

Z mého pohledu nejčernější den a taky den, kdy to pro mě na nějakou dobu skončilo a byl jsem pouze návštěvníkem na zimáku a pomalu mi bylo jedno jak budeme hrát. Ten den nezapomenu. Jeli jsme tenkrát nějak strašně brzo do Chrudimi, pro nějaké lístky atd. Začali přijíždět naši fans a jak jsme se potkávali, začali jsme dostávat divný otázky, že jako co to má bejt, co se děje. Že oni odjížděli z HK před pátou a že si chtěli v tipáči vsadit, že už je zápas staženej, že další sázkovka má opačné kurzy, že Chrudim je favorit atd. My na to koukali jak z jara na zimáku. Ještě víc jsme pak koukali na to, co se dělo na ledě, kde nás trapná Chrudim přejela jak válec srnku. Nikdy jsem se nepídil po tom, jak to bylo. Znali jsme ale naše hráče, jak hrají a hlavně jak hráli vždy tahle derby. Ať si každý myslí co chce, já den po tom zápase ukončil psaní na web. Ale mrzí mě na tom celém jeden fakt, že třeba do dnes mě kvůli tomu Filip Luňák sotva pozdraví, přitom se známe od mala. Ale slyšel jsem, že jsem tenkrát měl já označit zápas jako prodaný a snad jsem měl mít i vsazeno. Tak třeba to i ten Filip takhle slyšel a proto to tak je. V každým případě sílená věc ten den.

 

Rád píšeš, je to tvoje záliba. Na foru to tak občas vypadalo. Rozebrat všechny až do morku kosti. 🙂 Tvůj pohled na dnešní DF? Myslím,že ho stále sleduješ………ne?

Přiznám se ti, že zejména poslední dva roky to moc nesleduju a na fórum jdu jen když vyhrajeme. Protože i když třeba hrajeme blbě, ale prostě se vyhraje a vše je super 😀 Po prohře nechodím, nepotřebuju číst odvolávání koučů a posílání hráčů do Litoměřic. Navíc, fórum jsem měl strašně rád, když jsme se všichni prakticky znali. A sám víš, že jsme si někdy napsali nepěkný věci. Někdy to zašlo tak daleko, že pak jsme se vzájemně i omlouvali, ale mělo to nějakou váhu a význam. Sestava vždy byla na fóru atd 😀 Co si asi pamatuju nejvíc, jak jsme jeli ve sněhové vánici čtyři a půl hodiny z Chomutova, kde jsme po šíleným výkonu dostali šestku. Jsme na brněnským kruháči a Čtvrtka mi povídá, ty vole, teď přijedeme domů a Mirka (jedna z diskutujících) jistě napíše, že se nic nestalo a že v sobotu musíme zase kluky podpořit. Mu říkám, hele to ne snad, vždyť to bylo fakt strašný. Přijdu domů a bylo na fóru přesně co říkal Čtvrtka 😀 Asi si pár lidí pamatuje jak to pak vypadalo na fóru. Za to poslání ke sporáku jsem se Mirce nikdy neomluvil, protože to fakt ten večer bylo moc No byla to sranda ta doba…

 

Psal jsi taky po čase pro klub. Jaká to byla spolupráce? Jak na ní vzpomínáš?

Jedině v dobrém, do té Chrudimi. Poznal jsem kupu hráčů, trenérů a to nejen z áčka. Všichni se chovali super, samozřejmě někdo to měl rád, někdo ne. Třeba Roubas to bylo peklo. Borec, který dělal tři body na zápas to celé nesnášel, jeho dostat aspoň někdy na diktafon, to byl boj. Ale když už přišel, mluvil parádně a i když jsme se vzájemně moc nemuseli, já ho ohromně respektoval a do teď nechápu, proč nehrál extraligu. Ale měl život nastavený jinak a hokej je jen sport. Z trenérů nikdy nezapomenu na pana Pazourka a byl jsem strašně rád, když jsme se před dvěma lety potkali na Kometě, že jsme spolu deset minut klábosili. Kouč, co toho hodně odtrénoval a nás tady od začátku bral jako sobě rovné. Nás píšu ve stylu FC, jelikož s každým fanouškem mluvil naprosto otevřeně. Pak jsou i opačné případy, ale ty není třeba zmiňovat. Snad jen, těžko nás může na play-off připravit člověk, který není schopen sníst nudlovou polívku, aniž by se nepokecal 😀 A jakej my tenkrát měli mančaft na první ligu a on s tím neuměl pracovat.

 

Po pár letech přišel prostest „PROTEST“ . Jak ty jsi to tenkrát prožíval??

 

Jen pasivně, ale do oblouku jsem přišel. Na jednu stranu jsem to chápal, na druhou stranu mi bylo pana Višňáka líto. Já totiž tvrdím, že bez něj by tady už hokej nebyl. Jenže, neuměl skončit včas. Kdyby skončil o dva roky dříve, mohl teď na zimák chodit kolem své sochy. Jenže, místo toho byl stále v područí města a musel držet hubu a krok, když to řeknu naplno. Podívej se, co se děje na fotbale?! Jukl je za bastarda, přitom problém je zase na magistrátu. Vážně mi to přijde šílený. Ale k protestu. V den jeho konání rozeslal tehdejší předseda představenstva médiím tiskovku, kde bylo k následujícímu dni odvolání Višňáka. To jsem se pobavil, jelikož já toho člověka do dneška nemám rád.

 

 

Podle Tebe byl potřebný-nepotřebný ? Úspěšný – neúspěšný?

 

Byl nepotřebný, špatně směřovaný a tím pádem i neúspěšný, jelikož o všem klíčovém bylo v zákulisí rozhodnuto dávno před tím.

 

Opět se musím zeptat na příchod MTF. Jak ho bereš Ty ??

 

Taková je doba. Hokejovou cestou se nedá moc dobře dostat do ligy. Když možnost byla, bylo dobře jak se k tomu u nás všichni postavili. Bylo mi líto pár hráčů, kteří museli skončit. Já třeba první zápasy nijak neprožíval, vše se změnilo až na prvním derby v Pardubkách. Takže beru to jako Hradec, rozumím ale i těm, kteří třeba přestali chodit na zimák a že jich pár znám. Jen doufám, že to tady nemáme jen na šest let, jaká je první smlouva.

 

Dokážeš si představit že by ses na nějaké funkcionářské místo v FC ještě někdy vrátil??

 

To rozhodně nedokážu. Už bych tomu nemohl dávat ten čas, který to vyžaduje. Navic,kdysi nas bylo tricet čtyricet a znali jsme se všichni. Ted znám jen to staré dobré jádro. Navíc si myslim a co jsem slyšel, vedeni FC pracuje dobře a prezentace FC po všech stadionech v republice je parádni.

 

Co by si popřál FC do dalších let?

 

FC bych popřál, ať mu to nadále šlape jako do teď. Jestli si v Hradci někdo extraligu zaslouží, jsou to právě fanoušci, kteři chodili v dobách, kdy to hradecký hokej potřeboval nejvíce. Ať máte stále ty úžasné nápady na chorea, která bavi nejen fanoušky v Hradci. No a na závěr bych celému hradeckému hokeji popřál už nějaký ten úspěch, v podobě alespoň semifinále a někdy v budoucnu ten extraligový titul.

 

Díky za rozhovor

 

autor: Libor Pytlík

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button